Results

OLDER RESULTS FROM MAY 2000 TO RECENT

 

Sunday 27 November 

Munster club SFC semi-final
At  Austin Stack Park
Kerins O'Rahilly's (Kerry) 1-9
Éire Óg Ennis (Clare) 1-8

Munster club SFC semi-final
At FBD Semple Stadium
Newcastle West (Limerick) 1-16
Clonmel Commercials (Tipperary) 1-11 AET

Ulster club SFC semi-final
At O'Neill's Healy Park
Glen (Derry) 1-10
Cargin (Antrim) 0-8

Leinster club SHC semi-final
At Croke Park
Kilmacud Crokes (Dublin) 1-24
St Mullin's (Carlow) 1-12 

Leinster club SHC semi-final
At Croke Park
Ballyhale Shamrocks (Kilkenny) 3-22
Naas (Kildare) 1-16

Galway SHC final replay
At Pearse Stadium
St Thomas' 1-15
Loughrea 0-17

 

Saturday 26 November

Ulster club SFC semi-final 
At Athletic Grounds
Kilcoo (Down) 3-14
Enniskillen Gaels (Fermanagh) 1-9

 

Sunday 20 November

Connacht club SFC semi-final
At Tuam Stadium
Moycullen (Galway) 2-8
Strokestown (Roscommon) 0-7 AET

Munster SHC semi-final
At Cusack Park, Ennis
Ballyea (Clare) 1-12
St Finbarr's (Cork) 0-14

Munster SHC semi-final
At TUS Gaelic Grounds
Ballygunner (Waterford) 2-20
Na Piarsaigh (Limerick) 2-15

Ulster club SHC semi-final
At Corrigan Park
Slaughtneil (Derry) 2-24
Portaferry (Down) 0-11

Galway SHC final
At Pearse Stadium
St Thomas' 1-17
Loughrea 0-20

 

Saturday 19 November

Connacht club SFC semi-final
At Avant Money Páirc Seán Mac Diarmada
Tourlestrane (Sligo) 0-8
St Mary's Kiltoghert (Leitrim) 0-6

Leinster club SFC semi-final
At Croke Park
The Downs (Westmeath) 2-12
Ratoath (Meath) 0-17

Leinster club SFC semi-final
At Croke Park
Kilmacud Crokes (Dublin) 1-12
Portarlington (Laois) 0-4

 

Sunday 13 November 

Connacht club SFC quarter-final
At MacHale Park
Moycullen (Galway) 3-18
Westport (Mayo) 1-11

Munster club SFC quarter-final
At Cusack Park
Éire Óg Ennis (Clare) 3-11
The Nire (Waterford) 0-5

Ulster club SFC quarter-final
At Celtic Park
Glen (Derry) 3-10
Errigal Ciaran (Tyrone) 1-12

Ulster club SFC quarter-final
At Corrigan Park
Cargin (Antrim) 2-13
Naomh Conaill (Donegal) 2-13 AET (Cargin win 4-1 on penalties)

Ulster club SFC quarter-final
At Clones
Kilcoo (Down) 2-14
Ballybay (Monaghan) 1-7

Leinster club SHC quarter-final
At UPMC Nowlan Park
Ballyhale Shamrocks (Kilkenny) 5-25
Castletown-Geoghegan (Westmeath) 0-15

Leinster club SHC quarter-final
At Netwatch Cullen Park
St Mullin's (Carlow) 1-19
Ferns St Aidan's (Wexford) 1-17

Leinster club SHC quarter-final
At Parnell Park
Kilmacud Crokes (Dublin) 2-18
Clough-Ballacolla (Laois) 1-12

 

Saturday 12 November

Connacht club SFC quarter-final
At Ruislip
St Mary's Kiltoghert (Leitrim) 3-8
St Kiernan's (London) 1-8

Munster club SFC quarter-final
At Páirc Uí Chaoimh
Clonmel Commercials (Tipperary) 2-15
Nemo Rangers (Cork) 1-11

Ulster club SFC quarter-final
At Brewster Park
Enniskillen Gaels (Fermanagh) 1-17
Gowna (Cavan) 2-14 AET (Enniskillen Gaels win 5-3 on penalties)

Leinster club SHC quarter-final
At Newbridge
Naas (Kildare) 4-21
Shinrone (Offaly) 0-18

 

Sunday 6 November

Leinster club SFC quarter-final
At Páirc Tailteann
Ratoath (Meath) 0-11
Rhode (Offaly) 0-9

Leinster club SFC quarter-final
At TEG Cusack Park
The Downs (Westmeath) 1-17
St Mary's, Ardee (Louth) 0-12

Leinster club SFC quarter-final
At Netwatch Cullen Park
Portarlington (Laois) 3-19
Palatine (Carlow) 0-9

Leinster club SFC quarter-final
At Parnell Park
Kilmacud Crokes (Dublin) 3-14
Naas (Kildare) 0-14

Limerick SFC final
At Kilmallock
Newcastlewest 1-11
Adare 2-5 AET

Munster club SHC quarter-final
At Walsh Park
Ballygunner (Waterford) 4-19
Kilruane MacDonagh's (Tipperary) 0-14

 

Saturday 5 November 

Ulster club SFC Round 1
At Athletic Grounds
Ballybay (Monaghan) 2-11 
Crossmaglen Rangers (Armagh) 1-8

 

Sunday 30 October

Clare SFC final
At Cusack Park
Éire Óg Ennis 0-9
Ennistymon 0-6

Cork SFC final
At Pairc Ui Chaoimh
Nemo Rangers 1-16
St Finbarr's 2-9

Fermanagh SFC final
At Brewster Park
Enniskillen Gaels 3-12
Erne Gaels 0-11

Galway SFC final
At Pearse Stadium
Moycullen 1-10
Salthill-Knocknacarra 1-9

Kerry SFC final
At Austin Stack Park
East Kerry 1-16
Mid Kerry 0-10

Leitrim SHC final 
At Pairc Sean Mac Diarmada
Carrick Hurling 1-12
Cluanin lomaint 1-11

London SFC final replay
At Ruislip
St Kiernan's 0-13
Fulham Irish 0-8

Mayo SFC final
At MacHale Park
Westport 1-9
Ballina Stephenites 1-6

Tyrone SFC final
At O'Neill's Healy Park
Errigal Ciaran 2-11
Carrickmore 1-12

Waterford SFC final
At Walsh Park
The Nire 0-10
Rathgormack 0-8

Limerick SHC final
At TUS Gaelic Grounds
Na Piarsaigh 3-23
Kilmallock 2-15

Tipperary SHC final replay
At FBD Semple Stadium
Kilruane MacDonaghs 2-20
Kiladangan 1-16

 

Sunday 23 October 

Leinster club SFC round 1
At Chadwicks Wexford Park
Portarlington (Laois) 1-11
Castletown (Wexford) 0-10

Leinster club SFC round 1
At Pairc Mhuire, Ardee
St Mary's, Ardee (Louth) 3-7
Colmcille (Longford) 1-7

Armagh SFC final 
At the Athletic Grounds
Crossmaglen Rangers 1-19 
Granemore 0-10

Derry SFC final
At Celtic Park
Glen 1-12
Slaughtneil 0-7

Kerry club SFC final
At Fitzgerald Stadium
Kerins O'Rahilly's 0-15
Templenoe 0-14

Roscommon SFC final
At Dr Hyde Park
Strokestown 0-11
Boyle 0-10

Clare SHC final
At  Cusack Park
Ballyea 2-14
Eire Og 1-16

Dublin SHC final
At Parnell Park
Kilmacud Crokes 0-20
Na Fianna 0-17

London SHC final
At Ruislip
St Gabriel's 4-15
Robert Emmetts 3-12

Sligo SHC final
At Markievicz Park
Easkey 3-18
Naomh Eoin 1-10

Tipperary SHC final
At FBD Semple Stadium
Kilruane MacDonaghs 2-18
Kiladangan 1-21

 

Saturday 22 October

Leinster club SFC round 1
At Netwatch Cullen Park
Palatine (Carlow) 2-14
St Patrick's (Wicklow) 0-8

Cavan SHC final
At Kingspan Breffni
Cootehill Celtic 1-16
Mullahoran 0-9

Roscommon SHC final
At Athleague
Four Roads 3-14
Padraig Pearses 0-15

Tyrone SHC final
At O'Neill's Healy Park
Éire Óg Carrickmore 1-28
Naomh Colum Cille 0-4

 

Sunday 16 October

Cavan SFC final
At Kingspan Breffni
Gowna 2-13
Killygarry 1-9

Dublin SFC final
At Parnell Park
Kilmacud Crokes 0-11
Na Fianna 0-10

Down SFC final
At Páirc Esler
Kilcoo 1-13
Warrenpoint 0-15 AET

Leitrim SFC final
At Avant Money Páirc Seán Mac Diarmada
St Mary's, Kiltoghert 0-11
Mohill 1-7

London SFC final
At Ruislip
Fulham Irish 0-9
St Kiernan's 1-6

Louth SFC final replay
At Dowdallshill
St Mary's, Ardee 1-18
Newtown Blues 1-15

Meath SFC final
At Pairc Tailteann
Ratoath 0-12
Summerhill 0-11

Monaghan SFC final
At Clones
Ballybay Pearse Brothers 1-11
Scotstown 1-8

Sligo SFC final
At Markievicz Park
Tourlestrane 0-15
St Mary's 0-13

Tipperary SFC final
At FBD Semple Stadium
Clonmel Commercials 1-10
Upperchurch-Drombane 1-2

Wexford SFC final
At Chadwicks Wexford Park
Castletown 0-13
Shelmaliers 0-9

Antrim SHC final
At Corrigan Park
Dunloy Cuchullains 1-20
Ruairí Óg, Cushendall 2-11

Armagh SHC final
At the Athletic Grounds
Middletown Na Fianna 1-19
Keady Lámh Dhearg 2-12

Cork SHC final
At Pairc Ui Chaoimh
St Finbarr's 2-14
Blackrock 1-7

Kilkenny SHC final
At UPMC Nowlan Park
Ballyhale Shamrocks 1-21
James Stephens 2-11

 

Saturday 15 October 

Donegal SFC final
At Ballybofey
Naomh Conaill 1-9
St Eunan's 2-5

 

Sunday 9 October

Antrim SFC final
At Corrigan Park
Cargin 1-18
St Mary's, Aghagallon 3-9 AET

Kildare SFC final
At Newbridge
Naas 1-12
Clane 0-6

Laois SFC final
At MW Hire O'Moore Park
Portarlington 2-13
O'Dempsey's 0-8

Longford SFC final
At Glennon Brothers Pearse Park
Colmcille 1-7
Mullinalaghta St Columba's 0-8

Louth SFC final
At Clan na Gael GFC, Dundalk
St Mary's, Ardee 1-12
Newtown Blues 1-12

Westmeath SFC final
At TEG Cusack Park
The Downs 1-8
St Loman's 0-7

Wicklow SFC final
At Aughrim
St Patrick's 1-10
Baltinglass 1-8

Down SHC final
At Páirc Esler
Portaferry 1-12
Ballycran 0-13

Mayo SHC final
At Tooreen
Tooreen 1-14
Ballyhaunis 2-5

Meath SHC final
At Páirc Tailteann
Trim 1-13
Ratoath 1-10

 

Sunday 2 October

Carlow SFC final
At Netwatch Cullen Park
Palatine 2-8
Tinryland 2-6

Laois SHC final
At MW Hire O'Moore Park
Clough-Ballacolla 1-24
Camross 0-16

Offaly SHC final
At O'Connor Park
Shinrone 0-26
Kilcormac-Killoughey 2-13

Westmeath SHC final
At TEG Cusack Park
Castletown-Geoghegan 0-22
Clonkill 1-14

 

Saturday 1 October

Wicklow SHC final replay
At Aughrim
Bray Emmets 2-16
Glenealy 2-8

 

Sunday 25 September

Offaly SFC final
At O'Connor Park
Rhode 1-9
Tullamore 0-11

Derry SHC final
At Owenbeg
Slaughtneil 2-18
Kevin Lynch's 1-8

Kildare SHC final
At St Conleth's Park
Naas 0-20
Maynooth 0-12

Wicklow SHC final
At Aughrim
Bray Emmets 0-16
Glenealy 0-16

 

Sunday 11 September

Longford SHC final
At Glennon Brothers Pearse Park
Clonguish Gaels 1-15
Longford Slashers 1-13

Waterford SHC final
At Walsh Park
Ballygunner 2-11
Mount Sion 0-8

 

Sunday 28 August

Monaghan SHC final
At Truagh
Castleblayney Faughs 2-15
Carrickmacross Emmets 1-8

 

Sunday 14 August

Wexford SHC final
At Chadwicks Wexford Park
Ferns St Aidan's 1-20
St Martin's 0-22 

 

Saturday 13 August

All-Ireland Ladies JFC final replay
At the Athletic Grounds
Antrim 3-15 
Fermanagh 0-11

 

Sunday 7 August

All-Ireland Camogie senior final
At Croke Park
Kilkenny 1-13 
Cork 1-12

All-Ireland Camogie intermediate final
At Croke Park
Galway 0-13
Cork 0-11

All-Ireland Camogie premier junior final
At Croke Park
Antrim 5-5
Armagh 0-13

Carlow SHC final
At Netwatch Cullen Park
St Mullin's 2-22
Begenalstown Gaels 0-11

Kerry SHC final
At Austin Stack Park
Causeway 2-15
Ballyduff 0-16

Louth SHC final
At Dunleer
St Fechins 2-16
Knockbridge 2-9

 

Sunday 31 July

All-Ireland Ladies SFC final
At Croke Park
Meath 3-10
Kerry 1-7

All-Ireland Ladies IFC final
At Croke Park
Laois 1-13
Wexford 1-11

All-Ireland Ladies JFC final
At Croke Park
Antrim 1-13
Fermanagh 1-13

 

Saturday 30 July

Donegal SHC final
At O'Donnell Park
Setanta 1-20
Burt 0-18 AET

 

Sunday 24 July

All-Ireland SFC final
At Croke Park
Kerry 0-20
Galway 0-16

All-Ireland Camogie intermediate semi-final
At UPMC Nowlan Park
Galway 3-9
Meath 2-8

All-Ireland Camogie intermediate semi-final
At UPMC Nowlan Park
Cork 0-14
Derry 1-10

 

Saturday 23 July 

All-Ireland Camogie senior semi-final
At Croke Park
Kilkenny 1-13
Galway 0-12

All-Ireland Camogie senior semi-final
At Croke Park
Cork 0-15
Waterford 0-10

All-Ireland Camogie premier junior semi-final
At Bord na Mona O'Connor Park
Antrim 1-16 
Clare 0-18 AET

All-Ireland Camogie premier junior semi-final
At Bord na Mona O'Connor Park
Armagh 1-13 
Cavan 2-3

 

Sunday 17 July

All-Ireland SHC final
At Croke Park
Limerick 1-31
Kilkenny 2-26

 

Saturday 16 July 

All-Ireland Ladies SFC semi-final
At Croke Park
Meath 0-12
Donegal 1-7 

All-Ireland Ladies SFC semi-final
At Croke Park
Kerry 4-10 
Mayo 0-13

All-Ireland Senior Camogie Championship quarter-final
At Semple Stadium
Kilkenny 2-24 
Dublin 1-11

All-Ireland Senior Camogie championship quarter-final
At Semple Stadium
Waterford 3-16
Limerick 1-12

 

Sunday 10 July

All-Ireland SFC semi-final
At Croke Park
Kerry 1-14
Dublin 1-13

All-Ireland JFC final
At Croke Park
Kilkenny 3-12
New York 1-9

All-Ireland Ladies IFC semi-final
At Crettyard
Wexford 6-11
Roscommon 1-9

All-Ireland Ladies IFC semi-final
At Kiltoom
Laois 2-21
Clare 2-19 AET

All-Ireland Ladies JFC semi-final
At Dunleer
Antrim 3-18
Carlow 0-13

All-Ireland Ladies JFC semi-final
At Kiltoom
Fermanagh 7-9
Limerick 3-12

 

Saturday 9 July 

All-Ireland SFC semi-final
At Croke Park
Galway 2-8 
Derry 1-6

Tailteann Cup final
At Croke Park
Westmeath 2-14
Cavan 1-13

All-Ireland Ladies SFC quarter-final
At Bord na Móna O'Connor Park
Meath 1-12
Galway 1-11

All-Ireland Ladies SFC quarter-final
At Bord na Móna O'Connor Park
Armagh 2-14
Kerry 4-12

All-Ireland Ladies SFC quarter-final
At Cusack Park, Ennis
Mayo 2-13
Cork 0-17

All-Ireland Ladies SFC quarter-final
At Páirc Seán Mac Diarmada
Donegal 3-7
Dublin 1-7

All-Ireland Ladies SFC relegation play-off
At Bray Emmets
Waterford 3-12
Monaghan 0-6

All-Ireland Camogie Intermediate quarter-final
At MW Hire O'Moore Park
Derry 1-23
Dublin 1-10

All-Ireland Camogie Intermediate quarter-final
At MW Hire O'Moore Park
Meath 2-17
Kerry 1-7 

 

Friday 8 July

All-Ireland MFC final
At Dr Hyde Park
Galway 0-15
Mayo 0-9

All-Ireland JFC semi-final
At Abbotstown
New York 1-8
Warwickshire 0-6

All-Ireland JFC semi-final
At Abbotstown
Kilkenny 3-11
London 2-9

 

Sunday 3 July 

All-Ireland SHC semi-final
At Croke Park
Limerick 0-27 
Galway 1-21

All-Ireland MHC final
At Nowlan Park
Tipperary 1-17
Offaly 1-16

TG4 All-Ireland SFC relegation play-off
At Pearse Park
Cavan 1-13
Westmeath 1-9

 

Saturday 2 July 

All-Ireland SHC semi-final
At Croke Park
Kilkenny 2-26 
Clare 0-20

 

Sunday 26 June

All-Ireland SFC quarter-final
At Croke Park
Galway 2-21
Armagh 3-18 (Galway win 4-1 on penalties)

All-Ireland SFC quarter-final
At Croke Park
Kerry 1-18
Mayo 0-13

All-Ireland Ladies IFC quarter-final
At Kinnegad
Roscommon 1-10
Louth 0-6

All-Ireland Ladies IFC quarter-final
At Birr
Clare 3-11
Longford 0-4

All-Ireland Ladies IFC quarter-final
At Ashbourne
Wexford 3-14
Tyrone 3-9

All-Ireland Ladies IFC quarter-final
At Kinnegad
Laois 6-16
Wicklow 0-8

 

Saturday 25 June

All-Ireland SFC quarter-final
At Croke Park
Dublin 0-21 
Cork 0-10

All-Ireland SFC quarter-final
At Croke Park
Derry 5-13
Clare 2-8

All-Ireland MFC semi-final
At O'Connor Park 
Mayo 1-8 
Kerry 0-9 

All-Ireland MFC semi-final
At Parnell Park
Galway 2-9
Derry 1-11

All-Ireland Ladies SFC Round 3
At Portlaoise
Dublin 2-14 
Mayo 1-7

All-Ireland Ladies SFC Round 3
At Portlaoise 
Cork 2-10
Waterford 1-5

All-Ireland Ladies SFC Round 3
At Athletic Grounds
Armagh 2-12
Monaghan 0-4

All-Ireland Ladies SFC Round 3
At Kingspan Breffni
Tipperary 2-6
Cavan 1-8 

All-Ireland Ladies SFC Round 3
At Fitzgerald Stadium
Kerry 2-17
Westmeath 0-9 

 

 

Sunday 19 June

Tailteann Cup semi-final
At Croke Park
Cavan 0-20
Sligo 1-14

Tailteann Cup semi-final
At Croke Park
Westmeath 3-22
Offaly 2-16

All-Ireland Ladies SFC Round 2
At Glennon Brothers Pearse Park
Mayo 0-16
Cavan 2-9

All-Ireland Ladies SFC Round 2
At Templetuohy
Dublin 1-11
Tipperary 0-6

All-Ireland Ladies SFC Round 2
At Tuam Stadium
Galway 1-18
Westmeath 0-4

All-Ireland Ladies SFC Round 2
At Clane
Cork 2-12
Donegal 1-10

All-Ireland Ladies SFC Round 2
At Glennon Brothers Pearse Park
Armagh 0-9
Meath 0-9

All-Ireland MHC semi-final
At TUS Gaelic Grounds
Tipperary 3-24
Galway 3-20

 

Saturday 18 June

All-Ireland SHC quarter-finals
At FBD Semple Stadium
Clare 1-24 
Wexford 3-14

All-Ireland SHC quarter-final
At FBD Semple Stadium
Galway 2-19 
Cork 1-21

 

Friday 17 June

All-Ireland MHC semi-final
At FBD Semple Stadium
Offaly 2-16
Clare 0-18
 

Sunday 12 June

All-Ireland SFC Qualifiers round 2
At Pairc Ui Chaoimh
Cork 2-18
Limerick 1-16

All-Ireland SFC Qualifiers round 2
At Clones
Armagh 3-17
Donegal 0-16

All-Ireland MFC quarter-final
At Tullamore
Galway 0-10
Dublin 0-7

All-Ireland MFC quarter-final
At Tullamore
Mayo 3-18
Kildare 3-12

 

Saturday 11 June 

All-Ireland SHC preliminary quarter-final
At Austin Stack Park 
Wexford 3-30
Kerry 0-18

All-Ireland SHC preliminary quarter-final
At Corrigan Park
Cork 3-27
Antrim 2-19

All-Ireland SFC Qualifiers round 2
At Croke Park
Mayo 2-13
Kildare 0-14

All-Ireland SFC Qualifiers round 2
At Croke Park
Clare 2-15
Roscommon 1-17 

All-Ireland Ladies SFC Round 1
At St Brendan's Park
Kerry 3-10 
Galway 3-8

All-Ireland Ladies SFC Round 1
At St Brendan's Park
Donegal 0-10
Waterford 1-5  

All-Ireland Ladies SFC Round 1
At Hastings Insurance MacHale Park
Mayo 1-16
Tipperary 1-6

All-Ireland Ladies SFC Round 1
At Clann Mhuire CLG
Dublin 5-14
Cavan 2-4

All-Ireland Ladies SFC Round 1
At Drumhowan
Meath 1-13
Monaghan 0-1

All-Ireland MFC quarter-final
At Portlaoise
Derry 0-12
Cork 0-6

All-Ireland MFC quarter-final
At Portlaoise
Kerry 0-8
Tyrone 1-4 

 

Monday 6 June

Connacht MFC final
At Hastings MacHale Park
Mayo 0-13
Galway 0-7


Sunday 5 June

Munster SHC final
At Semple Stadium
Limerick 1-29
Clare 0-29 AET

All-Ireland SFC Qualifiers round 1
At the Athletic Grounds
Armagh 1-16
Tyrone 1-10

Tailteann Cup quarter-final
At Brewster Park
Cavan 2-16
Fermanagh 0-13

Tailteann Cup quarter-final
At Carrick-on-Shannon
Sligo 1-19
Leitrim 2-16 AET (Sligo win 4-3 on penalties)

Tailteann Cup quarter-final
At Netwatch Cullen Park
Westmeath 1-21
Carlow 2-13

 

Saturday 4 June

All-Ireland SFC Qualifiers round 1
At Cusack Park 
Clare 1-11
Meath 1-9

All-Ireland SFC Qualifiers round 1
At Castlebar
Mayo 1-13 
Monaghan 0-12

All-Ireland SFC Qualifiers round 1
At Pairc Ui Chaoimh 
Cork 2-12 
Louth 2-8

Tailteann Cup quarter-final
At O'Connor Park
Offaly 3-17
New York 0-11

Leinster SHC final
At Croke Park
Kilkenny 0-22
Galway 0-17 

Joe McDonagh Cup final
At Croke Park 
Antrim 5-22 
Kerry 4-24

All-Ireland MHC quarter-final round 3
At Cusack Park
Clare 0-21 
Laois 1-12

 

Friday 3 June

Connacht MFC Shield final
At Dr Hyde Park
Roscommon 4-14
Leitrim 1-9

 

Wednesday 1 June

Munster MFC final
At Pairc Ui Rinn
Cork 3-11
Kerry 0-9

Click here for older results