Here are the senior club hurling and football championship results from matches which took place across the country today.
Antrim SFC
Naomh Muire Achadh Eochaille 1-10 Naomh Bríd 1-14
Moneyglass 1-7 Roger Casements Portglenone 2-24
St Mary’s Aghagallon 4-13 Tír na nÓg Randalstown 0-15
O’Donovan Rossa 1-12 Erin’s Own, Cargin 0-14
Naomh Eoin 0-9 Creggan 0-9
Carlow SFC
Tinryland 0-12 Éire Óg 1-8
Mt Leinster Rangers 3-8 Old Leighlin 2-9
Cavan SFC Round 3
Ballinagh 0-11 Cavan Gaels 0-16
Ramor United 0-11 Crosserlough 0-13
Butlersbridge 0-9 Killygarry 1-14
Clare SHC
Whitegate 0-20 Sixmilebridge 3-26
Inagh-Kilnamona 0-21 Wolfe Tones 2-12
Crusheen 2-20 Smith O’Briens 0-13
Eire Og 0-22 Clooney-Quin 1-15
Kilmaley 1-21 Scariff 1-17
Cork SHC Round 3
Blackrock 1-20 Charleville 1-18
Douglas 2-13 Newtownshandrum 1-26
Erin’s Own 0-18 Bishopstown 0-18
Glen Rovers 0-26 Na Piarsaigh 3-7
Middleton 3-15 Kanturk 2-19
Sarsfields 0-19 St Finbarrs 4-19
Donegal SFC Round 3
Aodh Ruadh 3-17 St Naul’s 1-10
Gleann tSúilí 2-14 Gleann Fhinne 2-9
St Michael’s 0-9 Naomh Conaill 3-8
Cill Chartha 2-23 Ard an Ratha 1-12
Gaoth Dobhair 1-15 Sean MacCumhaill 0-7
Down SFC
Ballyholland 1-12 Longstone 0-13
Warrenpoint 1-11 Saul 0-5
Carryduff 1-12 Bryansford 0-6
Down SHC
Ballycran 1-22 Bredagh 0-12
Portaferry 0-23 Ballygalget 1-8
Fermanagh SFL Division 1 final
Erne Gaels Belleek 0-11 Kinawley Brian Borus 0-10
Galway SFC
CLG Bhearna 0-10 An Cheathrú Rua 0-10
An Spidéal 0-11 Cumann Peile Naomh Anna, Leitir Mór 0-15
Claregalway 1-11 Monivea-Abbey 0-12
Salthill-Knocknacarra 1-14 Mountbellew/Moylough 1-19
Kildare SFC preliminary quarter-final
Sarsfields 2-11 Moorefield 0-10
Kildare SHC quarter-final
Clane 2-13 Confey 0-17
Laois SHC quarter-final
Rosenallis 1-15 Castletown 2-15
Camross 2-20 Borris in Ossory Kilcotton 0-12
Limerick SFC Round 4
Ballysteen 2-5 St Kieran’s 1-8
Louth SFC Round 2
Geraldines 1-10 St Brides 0-8
Ardee St Mary’s 3-13 Dundalk Gaels 1-6
St Mochtas 1-14 Newtown Blues 2-15
Meath SHC Round 5
Trim 1-21 Kiltale 2-19
Kildalkey 1-23 Ratoath 2-14
Na Fianna 2-15 Dunboyne 1-18
Monaghan SHC final
Castleblayney 2-15 Carrickmacross 1-8
Offaly SFC quarter-final
Edenderry 1-13 Shamrocks 0-12
Sligo SHC Round 4
Tourlestrane 0-13 Western Gaels 1-11
Naomh Eoin 3-25 Coolera Strandhill 2-14
Tipperary SFC Round 3
Killenaule 0-9 Upperchurch-Drombane 1-13
Cahir 0-13 Clonmel Commercials 2-21
Arravale Rovers 3-13 Ballyporeen 2-10
Waterford SHC relegation play-off
Clonea 5-12 Dunhill 2-14
Waterford SHC quarter-finals
Mount Sion 1-27 Lismore 0-13
Ballygunner 1-27 Fourmilewater 1-15
Westmeath SFC Round 5
Moate All Whites 1-15 Tang 0-17
Killucan 1-7 Tyrrellspass 0-8
Rosemount 1-12 Athlone 2-14
Caulry 1-14 Mullingar Shamrocks 1-14
St Loman’s 2-12 Coralstown-Kinnegad 0-8
Garrycastle 1-9 The Downs 1-12
Wexford SFC
Crossabeg/Ballymurn 2-14 Starlights 0-10
Sarsfields 1-12 Shelmaliers 5-8
Tweet