Here’s a round-up of today’s senior club football and hurling championship results from around the country…
Antrim SHC
Carey Faughs 1-13 Cuchullains Dunloy 2-13
Mac ÚilínCLG 0-8 O’Donovan Rossa 0-26
Carlow SFC
Ballinabranna GAA 0-8 Tinryland/Tigh Raoireann 3-12
Old Leighlin 1-6 Rathvilly/Rathbhile 2-12
Cavan SFC Round 2
Killygarry 1-13 Ballinagh 1-6
Cavan Gaels 1-20 Mullahoran 0-4
Clare SFC Round 2
Cratloe 1-13 Kilmihil 1-8
Corofin 1-7 St Breckan's 0-14
Ennistymon 1-9 Kilmurry Ibrickane 0-9
Donegal SFC Round 2
Naomh Conaill 1-9 Na Cealla Beaga 0-7
Ard an Ratha 0-8 Aodh Ruadh 0-9
Glenfin 1-7 Gaoth Dobhair 1-8
Cloich Cheann Fhaola 0-17 Cill Chartha 0-19
Dublin SFC
Kilmacud Crokes 0-12 Ballinteer St Johns 0-8
Ballyboden St Endas 4-10 Ballymun Kickhams 2-11
Clontarf 3-7 Cuala 4-11
Whitehall Colmcille 3-16 Castleknock 3-14
Round Towers Lusk 1-7 Lucan Sarsfields 1-21
Galway SHC
Craughwell 2-16 Loughrea 1-22
Turloughmore 0-17 Clarinbridge 0-24
Kerry SFC Round 3
Na Gaeil 0-12 Spa 1-16
Kenmare Shamrocks 0-13 Dingle 2-8
Kildare SFC
Clogherinkoe 3-10 Confey 1-9
St. Laurence's 1-9 Kilcock 0-12
Raheens 1-5 Celbridge 2-13
Sarsfields 1-7 Clane 0-10
Laois SFC Round 3
Ballyroan Abbey 4-13 Ballyfin 1-13
Stradbally 1-11 Clonaslee St Manmans 1-12
Ballylinan 2-8 Emo 5-16 (relegation semi-final)
Leitrim SFC
Gortletteragh 1-10 Glencar-Manorhamilton 0-16
Mohill 1-14 Fenagh-St Caillins 1-17
Sean O’Heslins 0-11 St Mary's Kiltoghert 0-12
Leitrim Gaels 3-9 Dromahair 0-8
Aughawillan 2-8 Melvin Gaels 0-6
Limerick SFC
Adare 0-13 Ballysteen 1-7
Longford SFC
Longford Slashers 0-11 Dromard 1-13
Clonguish 1-4 Abbeylara 1-14
Colmcille 1-11 Rathcline 0-5
Meath SFC Round 2
Skryne 1-13 Seneschalstown 2-3
Curraha 0-5 Trim 2-15
Simonstown 0-11 Gaeil Colmcille 1-18
Summerhill 1-11 Ballinabrackey 0-8
Monaghan SFC Round 3
Castleblayney Faughs 1-6 Truagh 1-12
Inniskeen 2-13 Latton 2-10
Offaly SHC Round 5
Kinnitty 0-12 Birr 1-14
Kilcormac Killoughey 1-19 St Rynagh’s 1-15
Seir Kierans 1-14 Coolderry 4-11
Belmount 3-18 Shinrone 2-14
Roscommon SFC Round 2
St Faithleach's 0-15 Boyle 1-13
Western Gaels 2-10 Clann na nGael 4-6
Tulsk Lord Edwards 2-10 Strokestown 2-10
Sligo SFC Round 2
Tubbercurry 1-13 Curry 1-14
St Mary’s 1-14 Shamrock Gaels 1-12
Tipperary SHC Round 2
Holycross/Ballycahill 0-20 Toomevara 2-18
Kiladangan 1-18 Éire Óg Annacarty/Donohill 0-9
Waterford SHC preliminary quarter-finals
Passage 1-13 Fourmilewater 1-18
Lismore 0-22 Clonea 1-17
Wicklow SFC Round 3
Tinahely 0-8 An Tóchar 0-15
Naomh Teagain/Kiltegan 0-7 Arklow Geraldines-Ballymoney/Na nGearaltaigh-Baile Mhuine 2-14
Tweet